Projekt „Mobilność: Szansa na przyszłość – edycja II” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Priorytet IX Zaspokajanie potrzeb rynku pracy, Działanie 9.2 Aktywizacja zawodowa
Lider: OIC POLAND Fundacja Akademii WSEI
Celem głównym projektu jest aktywizacja zawodowa oraz poprawa dostępu do rynku pracy, wśród 48 (25 K/ 23 M) osób młodych w wieku 18-29 lat, należących do kategorii NEET, w ramach inicjatywy ALMA z terenu woj. lubelskiego, poprzez wdrożenie kompleksowego programu obejmującego nabycie wiedzy i doświadczenia zawodowego podczas staży zagranicznych na terenie Cypru do 30.06.2026 r.
Grupę docelową projektu stanowi 48 osób (25 Kobiet, 23 Mężczyzn), w wieku 18-29 lat z terenu woj. lubelskiego, należących do grupy NEET tj,
We wskazanej Grupie docelowej:
Uczestnictwo w projekcie ludzi młodych, znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, którzy nie kształcą się, nie pracują i nie szkolą umożliwi im zdobycie nowych umiejętności zawodowych i społecznych poprzez wsparcie mentora usamodzielnienia, udział w specjalistycznych szkoleniach oraz warsztatach rozwoju osobistego. Dodatkowo, udział w dwumiesięcznym stażu za granicą oraz wsparcie w aktywizacji i poszukiwaniu pracy po powrocie ze stażu przyczyni się do poprawy perspektyw zawodowych i rozwoju osobistego uczestników projektu.
W projekcie zaplanowano szereg działań, prowadzących do aktywizacji zawodowej oraz poprawy dostępu do rynku pracy osób należących do grupy NEET.
W pierwszej fazie uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania z indywidualnego doradztwa zawodowego, obejmującego diagnozę potrzeb szkoleniowych i możliwości doskonalenia zawodowego oraz opracowanie Indywidualnego Planu Działania, uwzględniającego indywidualne potrzeby i możliwości uczestników (Zadanie 1)
W kolejnym etapie poprzez motywujące spotkania indywidualne i warsztaty kompetencji miękkich realizowane przez mentora, szkolenia językowe i kulturowe oraz certyfikowane szkolenia zawodowe zakończone egzaminem
i uzyskaniem dokumentu potwierdzającego nabyte kwalifikacje, zapewnimy uczestnikom wsparcie umożliwiające wzrost pewności siebie i nabycie niezbędnych na rynku pracy kwalifikacji zawodowych. Proces ten przygotuje uczestników do odbycia mobilności, a po zakończeniu programu, umożliwi podjęcie zatrudnienia lub kształcenia (Zadanie 2)
W trzecim etapie aktywizacji zawodowej uczestnicy projektu będą mieli okazję do nabycia doświadczenia zawodowego podczas staży realizowanych za granicą u partnera ponadnarodowego na Cyprze. W trakcie odbywania stażu zapewnimy uczestnikom emocjonalne i kulturowe wsparcie i opiekę mentora ponadnarodowego (Zadanie 3).
W czwartym etapie, po zakończeniu mobilności uczestnicy będą mieli zapewnione wsparcie w zakresie pomocy wejścia na rynek pracy, w postaci indywidualnych spotkań z mentorem, zmierzających do przygotowania uczestników projektu do poszukiwania i podjęcia zatrudnienia lub kształcenia poprzez wyszukiwanie ofert pracy, wyszukiwania pracodawców i bezpośrednie przygotowania do rozmów rekrutacyjnych (Zadanie 4).
W projekcie oferowane będą następujące formy wsparcia:
Rezultaty projektu:
Misją Fundacji jest inspirowanie siebie i innych w rozwoju dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, dostarczanie naszym Klientom i Partnerom innowacyjnych metod i narzędzi do realizacji celów, partnerskie podejście, wiarygodność i profesjonalizm w dążeniu do sukcesów naszych Klientów.