Doświadczona menedżerka projektów w obszarze przedsiębiorczości, innowacji i edukacji, specjalizująca się w zarządzaniu inicjatywami na etapie inkubacji i akceleracji. Posiada kompetencje we wspieraniu zarówno startupów, jak i projektów technologicznych pochodzących ze środowiska akademickiego, w tym Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Aktywnie angażuje się w projekty społecznie odpowiedzialne. W Fundacji MOST pełni rolę menedżera ds. innowacji, pomagając tworzyć ekosystem sprzyjający rozwojowi nowych produktów i usług o pozytywnym wpływie na społeczeństwo i środowisko. Wspiera firmy w przygotowywaniu analiz rynku, ocenie konkurencji oraz modelu biznesowego.
Posiada ponad 14-letnie doświadczenie w obszarze wsparcia firm technologicznych. Karierę zawodową rozpoczął w Krakowskim Parku Technologicznym, gdzie w latach 2009 -2016 odpowiadał za tworzenie i rozwój usług dla firm technologicznych. Był również Prezesem Funduszu Zalążkowego KPT. Od 2016 r. w ramach własnej działalności pomaga innowacyjnym firmom technologicznym w ich rozwoju, w tym pozyskaniu finansowania zewnętrznego.
Od 2018 r. do dziś pomaga tworzyć i realizować programy inkubacji i akceleracji. Jest jednym z pomysłodawców Platformy Startowej Unicorn Hub. Dodatkowo w latach 2019-2023 aktywnie wspierał rozwój startupów, w tym m.in.: (1) pełnił rolę Opiekuna startupów w ramach programu KPT ScaleUp, wspierając realizację projektów pilotażowych wdrażanych przez startupy przy udziale takich firm jak Grupa TAURON, PGNiG, Warbud, Werner Kenkel czy Grupa Maspex; (2) pełnił rolę Coacha w projekcie Climate Accelerator, (3) pełnił rolę Opiekuna startupów w EIT Digital Venture Program, (4) wspierał zagraniczne startupy w ramach programu KPT Poland Prize. Od lat prowadzi szkolenia / warsztaty z obszaru modelowania biznesowego, rozwoju innowacyjnych projektów, finansowania innowacji.
Ekspert w zakresie skutecznego wdrażania rozwiązań w sektorze medycznym i wysokich technologii. Specjalista w zakresie metodologii wdrażania projektów technicznych , optymalizacji procesów i budowania strategii produktowych. Zarówno jako menadżer, jak i konsultant zewnętrzny, Mateusz od ponad 15 lat jest zaangażowany w wiele międzynarodowych projektów:
Absolwent (z wyróżnieniem) Inżynierii Mechanicznej i Medycznej na Politechnice Gdańskiej i Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz kierunku GFKM Project Management pod patronatem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Audytor Dyrektywy MDD 93/42/EEC oraz systemu zarządzania jakością wyrobów medycznych ISO 13485
Jako praktyk dzielił się swoim doświadczeniem ze studentami Politechniki Gdańskiej (wydział Mechaniczny i Inżynieria Medyczna) oraz Akademii Sztuk Pięknych (wydział Wzornictwa Przemysłowego).
Ekspert w zakresie rozwijania i finansowania startupów technologicznych.
Doświadczenie zawodowe Grzegorza opiera się na aktywnym udziale we współtworzeniu polskiego ekosystemu finansowania venture capital. W latach 2011-2017 reprezentował agencje rządowe (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), odpowiedzialne za finansowanie instrumentów finansowych skierowanych do sektora innowacyjnych przedsiębiorstw.
Od lipca 2017 roku Grzegorz prowadzi działalność w zakresie budowania strategii inwestycyjnej dla funduszy VC i pozyskiwania kapitału przez innowacyjne startupy. Specjalizuje się również w komercjalizacji projektów o charakterze B+R oraz z ramienia akceleratora MITEF CEE, wspiera spółki technologiczne w zakresie realizacji wdrożeń pilotażowych.
Co-founder Open Innovation House, ekspert innowacji, posiada kompetencje w zakresie prowadzenia projektów, audytu procesów, wdrożeń systemów IT, rozwoju startupów, wdrażania innowacji w środowisku dojrzałych firm. Swoje doświadczenie zdobywał pracując z korporacjami oraz startupami w Polsce, Kanadzie, Brazylii i Chinach.
Innowacje rozwijał w globalnych firmach technologicznych, przemysłowych, przetwórczych i usługowych. Jego doświadczenie tworzy bogata historia współpracy z dużą liczbą startupów. Świetnie czuje się facylitując współpracę dojrzałych firm i małych spółek technologicznych tak. Kooperował również z takimi instytucjami jak PARP, ARP oraz PFR. Opowiada o innowacjach na polskich uczelniach. Scoutuje rozwiązania startupowe w Polsce i w Europie – dla korporacji i dla funduszy VC.
Buduje i wdraża narzędzia niezbędne do rozwoju innowacji, w szczególności takie, które umożliwiają: (1) budowanie i testowanie produktów, (2) otaczanie ich innowacyjnym modelem biznesowym (3) odnajdywanie modeli monetyzacji oraz ustalenia ceny (4) oraz łączenie korporacji i startupów. Z pasją prowadzi warsztaty stymulujące innowacyjność firm oraz ich pracowników.
Ze środowiskiem startupowym związana od 4 lat jako ekspert ds. analiz finansowo-ekonomicznych oraz ekspert ds. oceny wniosków. W Unicorn Hub wsparła 32 start-up’y w obszarze przygotowania eksperymentów biznesowych, analizy konkurencji oraz harmonogramów rzeczowo-finansowych. Uczestniczyła jako manager innowacji w programie pilotażowym „GovTech_InnoLab powered by Unicorn Hub”. Pracownik badawczo-dydaktyczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z niemal 20-letnim doświadczeniem, magister ekonomii, doktor nauk społecznych w dyscyplinie socjologia, koordynator kierunku Management oraz przedmiotu ogólnouniwersyteckiego Przedsiębiorczość.
Od 2016 roku związana ze środowiskiem startupowym. W latach 2016-2017 r. dbała o prawidłowe wdrożenie projektu „Platformy Startowe” w Inkubatorze Technologicznym w Stalowej Woli gdzie odpowiadała m. in. za inkubację spółek typu startup, organizację wsparcia prawnego, księgowego, podatkowego, marketingowego dla spółek, oraz brała udział w opracowaniu modeli biznesowych, weryfikacji rynkowej produktu/usługi.
Aktywnie działa na rzecz rozwoju biznesu w Stalowowolskiej Strefie Gospodarczej. Członek inicjatywy „Stalowy Startup”, współorganizatorka spotkań związanych z animacją i networkingiem środowiska startupowego w Stalowej Woli, w tym Startup Mixer i Busines Mixer.
Pomaga wprowadzać na rynek produkty, których klienci rzeczywiście chcą. W swojej pracy ze startupami aktywnie korzysta z metodologii Design Thinking i Lean Startup.
Jest pasjonatem metodyk rozwoju innowacji (w tym: Customer Development, Lean Startup, Growth Hacking, Business Model Innovation, Cross-industry Innovation), a także autorem wielu unikatowych podejść związanych z testowaniem i skalowaniem biznesu (w tym: Corporate-Startup Synergy Sprint, MVP Building & Testing Process, Revenue Model Tactics).
W ramach podejmowanych aktywności biznesowych i doradczych, Łukasz współpracował łącznie z 500 firmami innowacyjnymi (z ponad 25 krajów, z 6 kontynentów). Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach międzynarodowych jako reprezentant polskiego środowiska innowacji, w tym: Websummit w Lizbonie, Pioneers Festival we Wiedniu, South by Southwest w Austin, I4MS w Budapeszcie, unBound Digital tech w Londynie, Heureka w Berlinie czy Gitex w Dubaju.
Startupy wspiera szczególnie w obszarze modelowania biznesowego, procesu budowy MVP, szybkich i zwinnych testów Lean, wypracowywania partnerstw B2B oraz skalowania biznesu.
Obecnie współzarządza Open Innovation House, która za cel stawia sobie tworzenie efektywnych ekosystemów „otwartych innowacji” w dojrzałych firmach i oferuje sprawne, pragmatyczne, metodologicznie poprawne wdrożenia typu corporate-startup. Jest także wykładowcą gościnnym na uczelniach wyższych, m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Misją Fundacji jest inspirowanie siebie i innych w rozwoju dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, dostarczanie naszym Klientom i Partnerom innowacyjnych metod i narzędzi do realizacji celów, partnerskie podejście, wiarygodność i profesjonalizm w dążeniu do sukcesów naszych Klientów.