Projekt „Outplacement dla Lubelszczyzny – edycja 2” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Priorytet IX Zaspokajanie potrzeb rynku pracy, Działanie 9.7 Outplacement.
Lider: OIC POLAND Fundacja Akademii WSEI
Celem głównym projektu jest poprawa sytuacji na rynku pracy, dostępu do zatrudnienia i działań aktywizujących dla 200 os. z województwa lubelskiego: pracowników zagrożonych zwolnieniem, pracowników przewidzianych do zwolnienia, osób zwolnionych z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od przystąpienia do projektu, osób odchodzących z rolnictwa poprzez wsparcie outplacementowe do 31.03.2027.
Grupę docelową projektu stanowi 200 osób z woj. lubelskiego, w tym:
We wskazanej grupie docelowej znajdzie się również 5 osób z krajów trzecich oraz 20 osób z niepełnosprawnościami.
Uczestnictwo w projekcie w/w osób umożliwi zdobycie nowych umiejętności zawodowych i społecznych poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach oraz warsztatach rozwoju osobistego. Dodatkowo, uczestnik uzyska wsparcie w poszukiwaniu pracy oraz będzie miał możliwość skorzystania ze wsparcia doradcy zawodowego, co przyczyni się do poprawy jego perspektyw zawodowych i osobistego rozwoju. W projekcie zaplanowano szereg działań/zadań, prowadzących do utrzymania lub podjęcia zatrudnienia:
Usługa aktywnej aktywizacji o charakterze społecznym (Zadanie 1): Uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania z indywidualnego doradztwa zawodowego, obejmującego identyfikację potrzeb oraz opracowanie Indywidualnego Planu Działania, uwzględniającego ścieżkę zawodową. Ponadto, przewidziane są warsztaty rozwoju kompetencji interpersonalnych, na których poruszane będą tematy asertywności, radzenia sobie ze stresem, autoprezentacji, zarządzania czasem i równouprawnienia.
Usługa aktywnej aktywizacji o charakterze zawodowym (szkolenia) (Zadanie 2): Zapewnimy uczestnikom udział w certyfikowanych szkoleniach zawodowych zakończonych egzaminem i uzyskaniem dokumentu potwierdzającego nabyte kompetencje. Szkolenia zostaną dostosowane do potrzeb zawodowych i rynku pracy, obejmując również tematy ergonomii pracy i instruktażu stanowiska pracy w zakładzie produkcyjno-technologicznym.
Usługa aktywnej aktywizacji o charakterze zawodowym (pośrednictwo pracy i staże zawodowe) (Zadanie 3): Uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania z wsparcia w poszukiwaniu pracy poprzez pośrednictwo, analizę ofert, wyszukiwanie pracodawców oraz organizację spotkań. Ponadto, przewidziane są warsztaty z aktywnych technik poszukiwania pracy, gdzie uczestnicy nauczą się efektywnie szukać pracy i przygotowywać dokumenty aplikacyjne.
Usługa aktywnej aktywizacji o charakterze adaptacyjnym (Zadanie 4): Zapewnimy uczestnikom specjalistyczne wsparcie psychologiczne lub psychoterapeutyczne dostosowane do ich potrzeb, które pomoże im przezwyciężyć trudności i odzyskać motywację do działania. Nasze wsparcie pomoże również uczestnikom rozwiązać doraźne problemy i przywrócić wiarę we własne możliwości, aby mogli cieszyć się życiem i pracą. Czas trwania wsparcia będzie dostosowany do potrzeb uczestnika i rodzaju problemu.
Rezultaty projektu
Misją Fundacji jest inspirowanie siebie i innych w rozwoju dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, dostarczanie naszym Klientom i Partnerom innowacyjnych metod i narzędzi do realizacji celów, partnerskie podejście, wiarygodność i profesjonalizm w dążeniu do sukcesów naszych Klientów.