Projekt „Wspierając NGO: Innowacyjne podejście do Usług Publicznych” jest realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, Priorytet 04 Spójność społeczna i zdrowie, 04.12 Wsparcie NGO w zakresie usług publicznych i współpracy
Realizator: OIC POLAND Fundacja Akademii WSEI
Celem głównym projektu jest wsparcie i rozwój potencjału instytucjonalnego 100 organizacji pozarządowych z całej Polski działających (lub chcących podjąć działania) w obszarze aktywizacji zawodowej osób z zaburzeniami psychicznymi.
Cel zostanie osiągnięty, poprzez realizację kompleksowych programów szkoleniowo – monitoringowych, przygotowujących kadrę NGO do organizacji i świadczenia dobrej jakości usług z zakresu mentoringu , doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Projekt skierowany jest do 400 pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, członków organizacji i wolontariuszy.
Grupę docelową projektu stanowi 400 (280K;120M) przedstaw. organizacji pozarządowych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego (NGO) z terenu całej Polski działających (lub chcących podjąć działania) w obszarze aktywizacji zawodowej osób z zaburzeniami psychicznym.
Działania zaplanowane w projekcie ukierunkowane będą na przygotowanie przedstawicieli NGO do pracy w charakterze mentora, doradcy zawodowego, pośrednika pracy z osobami wykluczonymi i zagrożonymi wykluczeniem społecznym głównie osobami z zaburzeniami psychicznymi w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2123).
W projekcie oferowane będą następujące formy wsparcia:
Wzmacnianie kompetencji NGO dla świadczenia usług publicznych – Poziom 1 (Zadanie 1):
W ramach zadania zostaną zrealizowane 48 godzinne szkolenia z zakresu realizacji usług publicznych mające na celu podniesienie potencjału NGO do realizacji usług publicznych. Szkolenie będzie skierowane do osób z kadry zarządzającej i administracyjnej NGO (a także osób przygotowujących się do tych ról). Całość programu szkolenia skupiać się będzie na dostarczeniu uczestnikom kompleksowej wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu usług publicznych, z naciskiem na specyfikę organizacji pozarządowych. Program obejmuje teoretyczne podstawy, praktyczne narzędzia oraz rozwijanie umiejętności interpersonalnych potrzebnych do efektywnej pracy w realizacji usług publicznych.
Zorganizujemy szkolenia dla 100 osób/przedstawicieli NGO. Planuje się organizację szkoleń w dużych miastach, umożliwiający swobodny dojazd, w formule stacjonarnej (3 dwudniowe zjazdy).
Wzmacnianie kompetencji NGO dla świadczenia usług publicznych – Poziom 2 (Zadanie 2):
Zorganizujemy szkolenia w formie kuźni specjalistów, przygotowujące pracowników, współpracowników oraz wolontariuszy NGO do świadcz. usług: programów mentoringu, ukierunkowane na integrację i aktywizację osób z zaburzeniami psychicznymi, doradztwa zawodowego oraz pośrednictwa pracy.
W ramach Zadania zaplanowano następujące szkolenia:
1.Mentoring 360: Profesjonalne Szkolenie dla Pracowników NGO
2.Doradztwo Zawodowe 360: Zaawansowane Kursy dla Kadr NGO
3.Pośrednictwo pracy 360: Profesjonalne Szkolenie dla Kadr NGO
W ramach każdego tematu zorganizujemy szkolenia dla 100 osób/przedstawicieli NGO.
Planuje się organizację szkoleń w dużych miastach, umożliwiający swobodny dojazd. Wszystkie szkolenia obejmują 64 godziny i zostaną zorganizowane hybrydowo – 2 zjazdy w formule stacjonarnej, 2 zjazdy w formule online.
W uzupełnieniu oferty zostaną przeprowadzone szkolenia modułowe, podczas których będą prezentowane poszczególne narzędzia wspomagające pracę doradców. Będą one realizowane jako oddzielne moduły. Każdy z uczestników biorących udział w szkoleniach z zakresu poziomu 2 będzie mógł wybrać dowolną ilość narzędzi, z którymi zapozna się i otrzyma przeszkolenie z ich stosowania. Uczestnicy będą mieli okazje do zapoznania się z narzędziami (opis w KM): guidEU, guidEU – Gra “Poznaj rynek pracy”, ComTal, KIK-PZ, Test „Edukacja – Zawód”, Firma symulacyjna, Bussines Starter.
Indywidualny mentoring rozwojowy (Zadanie 3):
Szkolenia realizowane w ramach zadania 2 będą wzmocnione indywidualnymi programami monitoringowymi, podczas których uczestnicy będą mogli skorzystać z praktycznych doświadczeń specjalistów i ekspertów w danej dziedzinie i osiągnąć indywidualne cele rozwojowe. Uczestnicy będą mieli okazję skorzystać z praktycznych wskazówek dotyczących skutecznych strategii świadczenia usług z zakresu aktywizacji zawodowej tj. doradztwa zawodowego, pośrednictwa pracy czy mentoringu dla osób zaburzeniami psychicznymi. Z programu mentoringu będą korzystały osoby, biorące udział w szkoleniu w ramach zadania 2 – program mentoringu będzie realizowany w trakcie lub po zakończeniu szkolenia.
Celem programu doradczego w formie mentoringu jest:
Sylwia Grzelak
e-mail: sylwia.grzelak@oic.lublin.pl
Małgorzata Plak
e-mail: malgorzata.plak@oic.lublin.pl
tel.: 81 710-46-44 lub 81 710-46-45
Sekretariat OIC POLAND: 81 710-46-30
Misją Fundacji jest inspirowanie siebie i innych w rozwoju dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, dostarczanie naszym Klientom i Partnerom innowacyjnych metod i narzędzi do realizacji celów, partnerskie podejście, wiarygodność i profesjonalizm w dążeniu do sukcesów naszych Klientów.